• 14.05.2021

La 13 mai 2021, în cadrul IMSP Spitalul Raional Cahul au fost efectuate lucrările de instalare și conectare a stației de producere a oxigenului medical cu capacitatea de 16,8 m³/h.Echipamente medicale sunt achiziționate în cadrul proiectului Băncii Mondiale „Răspuns de urgență la Covid-19 în Republica Moldova”.Oxigenoterapia este extrem de importantă în tratamentul pacienților cu insuficiență respiratorie cauzată de COVID-19, care necesită un suport de oxigen imediat pentru a putea susține funcțiile vitale ale organismului. Datorită instalației de producere a oxigenului medical, IMSP Spitalul Raional Cahul va putea face față tratamentului pacienților cu forme grave și medii de COVID-19 dar și pentru alte patologii grave.